2016 Fantastic Cinema

FANTASTIC CINEMA GRAND JURY FILM AWARDS

FEATURE FILM COMPETITION

Best Feature Film: THE EYES OF MY MOTHER
Director: Nicolas Pesce

Best Director: Nicolas Pesce
Film: THE EYES OF MY MOTHER

Best Screenplay: Nicolas Pesce
Film: THE EYES OF MY MOTHER

Best Cinematography: Zach Kuperstein
Film: THE EYES OF MY MOTHER

Best Editing Nicolas Pesce
Film: THE EYES OF MY MOTHER

Feature Film Jury:  Chris Alexander, Justin Beahm, and Eric England

SHORT FILM COMPETITION

Best Short Film: THE SMILING MAN
Director:  A.J. Briones
*This award includes a distribution deal courtesy Crypt TV, a Premiere Sponsor of Fantastic Cinema & Craft Beer Festival.

Honorable Mention Best Short Film: THE HEAT
Director: Bartosz Kruhlik

Best Director: Spencer Parsons
Film: BITE RADIUS

Best Screenplay:  Sacha Feiner

Film: LAST DOOR SOUTH

Best Cinematography: Gabe Mayhan
Film: CURED

Best Editing: Julie Lena
Film: BIONIC GIRL

Short Film Jury: Jarrod Paul Beck, Josh Millican (Crypt TV),  Luchagore Productions (Luke Bramley, Gigi Saul Guerrero, and Raynor Shima)

FANTASTIC CINEMA SPECIAL AWARDS

Fantastic Cinema Emerging Filmmakers Award: LUCHAGORE PRODUCTIONS

Fantastic Cinema Blood, Sweat, & Tears Award (Feature):  IN THE DARK
Director: David Spaltro

Fantastic Cinema Blood, Sweat, & Tears Award (Short): TWELVE TRADITIONS
Director: Jonathan Cuartas

AUDIENCE AWARD PRESENTED BY SUMOTEXT

 

Best Feature Film: SOMNIO
Director: Travis Milloy

Favorite Craft Beer Festival Brewery: STONE’S THROW BREWING

 

EXCELLENCE IN POSTER DESIGN AWARD PRESENTED BY CRANFORD CO.

 

SHORT FILM POSTER DESIGN WINNER

Auld Lang Syne
Design by: Michael Parkin

FEATURE FILM POSTER DESIGN WINNER

Female Werewolf
Painting by Nick Percival
Designed by Marc Schoenbach

OFFICIAL SELECTIONS - FEATURE FILMS

  • THE ALCHEMIST COOKBOOK
  • ARROWHEAD
  • BUNNY THE KILLER THING
  • THE EYES OF MY MOTHER
  • FEMALE WEREWOLF
  • THE FITS
  • DARK EXORCISM (AKA "...IN THE DARK")
  • KILLER RACK
  • LAKE NOWHERE
  • LOST CONQUEST
  • MAFIA: SURVIVAL GAME
  • PRISONER X
  • SOMNIO

OFFICIAL SELECTIONS - SHORT FILMS

  • Auld Lang Syne
  • Avant
  • Awakenings
  • Bees
  • Bionic Girl
  • Bite Radius
  • Black Moon
  • Brew Love
  • Chomp
  • Clones
  • Count
  • Cured
  • Director's Cut
  • Gotham Knights: Enter The Red Hood
  • Graveyard Girl
  • The Heat
  • Henchmen
  • How Deep Can I Go?
  • Howl of a Good Time
  • Knock Knock
  • Last Door South
  • Little Brother
  • The Looking Planet
  • Madre De Dios (Mother of God)
  • Mr. Dentonn
  • Mr. Man
  • Night of the Slasher
  • An Ode to Angeline
  • Origin
  • The Pallor
  • Perfect Machine
  • Pillow Fright
  • reStart
  • Robbie the Rabbit
  • The Silent
  • The Smiling Man
  • Stained
  • Theoria
  • Totally Awesome Viking Power
  • The Town Where Nobody Lives
  • Twas the Night of the Krampus
  • Twelve Traditions
  • Vampire-Killing Prostitute
  • Waterdrop
  • The Whisperers

 

    2015 Fantastic Cinema

    festival winners

    • GRAND JURY AWARD for BEST FEATURE FILM: The Man in the Orange Jacket
      • Jury Notes: "A strong script coupled with fantastic cinematography. A brilliant descent into madness."
    • SPECIAL JURY AWARD FEATURE FILM: CUB
      • Jury Notes: "Finally a slasher film that actually tries. Cub brings a fresh voice to the genre."
    • SPECIAL JURY AWARD FEATURE FILM: Children's Show
      • Jury Notes: "I'm amazed at the performances the director got from such a young cast. These are characters you actually care about and that makes their journey so compelling and hard to watch."
    • GRAND JURY AWARD FOR BEST SHORT FILM:  The Substitute
      • Jury Notes: "Brilliantly haunting with sleek direction and compelling performances. The tone of the film was extremely powerful, hitting a note not many do."
    • SPECIAL JURY AWARD SHORT FILM: Sleeping Death (La Muerte Dormida)
      • Jury Notes: "Beautifully heartbreaking, the director deserves props for getting those performances out of such young actors."
    • GRAND JURY AWARD BEST DIRECTING (FEATURE): Aik Karapetian (The Man in the Orange)
    • GRAND JURY AWARD BEST DIRECTING (SHORT): (tie) Nathan Hughes-Berry (The Substitute) AND David Casademunt (Sleeping Death)
    • GRAND JURY AWARD BEST SCREENPLAY (FEATURE): Ralston Jover (Children's Show)
    • GRAND JURY AWARD BEST SCREENPLAY (SHORT): Madeleine Sims-Fewer (The Substitute)
    • GRAND JURY AWARD BEST CINEMATOGRAPHY (FEATURE): Oliver Kember (Dog)
    • GRAND JURY AWARD BEST CINEMATOGRAPHY (SHORT): Konstantin Freyer (Phoenix)
    • GRAND JURY AWARD BEST EDITING (FEATURE): Maarten Janssens (CUB)
    • GRAND JURY AWARD BEST EDITING (SHORT): Sasha Dylan Bell (Emo: The Musical)
    • AUDIENCE AWARD (Feature): Fantasticherie Di Un Passeggiatore Solitario
    • AUDIENCE AWARD (Short): Artichokes Piranha from the Prehistoric Abyss (Alcachofas Piraña Del Abismo Prehistórico)
    • FANTASTIC CINEMA AWARD FOR BEST LOW BUDGET FEATURE FILM (UNDER $100,000): 54 Days
    • FILM SOCIETY OF LITTLE ROCK EXECUTIVE DIRECTOR AWARD: FANTASTIC CINEMA EMERGING FILMMAKER: Roderick Cabrido (Children’s Show)
    • AGENCY501 BEST FEATURE FILM POSTER ART: CUB
    • AGENCY501 BEST SHORT FILM POSTER ART: ARTICHOKES: PIRANHA FROM THE PREHISTORIC ABYSS
    • AGENCY501 POSTER ART SPECIAL RECOGNITION: FANTASTICHERIE DI UN PASSEGGIATORE SOLITARIO

    2015 Grand Jury

    • Jonathan Cuartas
    • Michael Cuartas
    • Joel Froome
    • Sarah Jones
    • Justin Robinson

    Official Selections - Feature films

    • 54 DAYS
    • A BATMAN'S TALE: IN THE PSYCHOSIS OF THE VENTRILOQUIST
    • BROTHERHOOD OF BLADES 
    • CHILDREN'S SHOW
    • CUB
    • DER SAMURAI
    • DOG
    • FANTASTICHERIE DI UN PASSEGGIATORE SOLITARIO 
    • HUNGERFORD
    • THE MAN IN THE ORANGE JACKET
    • MEXICO BARBARO

    Official Selections - short films

    • Artichokes Piranha from the Prehistoric Abyss
    • Blattaria
    • Corto
    • Curiosity Kills
    • El Gigante
    • Emo: The Musical
    • Extrême Pinocchio
    • Good Hands
    • Kiko's Paradise
    • Kresnik: The Lore of Fire
    • Memorybox
    • Phoenix
    • Selkie
    • Shiner
    • Sleep Death
    • Spoilt
    • The Substitute
    • Sumer
    • Tanatopraxia